slider2017_2

slider2017_2

slider2017_3

slider2017_3

slider2017_4

slider2017_4

slider2017_6

slider2017_6

slider2017_7

slider2017_7

slider2017_5a

slider2017_5a

2017 Student Impact Project Awards Event

EAA’s 2017 Bridge Showcase and Awards Event was held on Saturday, April 15 at the PG&E Auditorium in San Francisco, marking the 17th straight Student Impact Project with exceptional participation by students, volunteer engineers, teachers and dedicated donors.

Participating high school students spent nine weeks developing bridge designs for a new traffic bridge over the Pacific Gate of the Panama Canal in Balboa, Panama, or a pedestrian bridge from the MUNI-T-Line to the Chase Center in San Francisco, CA, USA.

In-School Program

More than 430 students from six San Francisco, four East Bay, and one peninsula high schools participated in EAA’s in-class program. Seventeen Bay Area firms provided 49 volunteer structural engineers to teach the weekly curriculum.

Winning Teams

Every student on a winning team received a trophy. The awards and the program were made possible by the generous support of our sponsors.

 

winner2017_0

1st Place, Best in Show
Puente de Vida
Balboa, Panama
Oakland School for the Arts
Class 1

 


winner2017_1

1st Place
Shooting Stars
San Francisco, CA, USA
Abraham Lincoln High School
Class 2


winner2017_2

2nd Place
Flow
San Francisco, CA, USA
Abraham Lincoln High School
Class 2


winner2017_3

2nd Place
El Porton de Pacifico
Balboa, Panama
NEA Community Learning Center


winner2017_4

3rd Place
Oblique
San Francisco, CA, USA
Class 1


winner2017_5

3rd Place
Mariposa
Balboa, Panama
Abraham Lincoln High School
Class 1


winner2017_6

President’s Award
Panama Puente
Balboa, Panama
DeAnza High School
Class 1


winner2017_7

Nancy Bonneville Communications Award
San Ganar
San Francisco, CA, USA
NEA Community Learning Center
Class 1


winner2017_8

Best in Class
Sterculia Bridge
Balboa, Panama
Carlmont High School
Class 1


winner2017_8

Best in Class
KOA
San Francisco, CA, USA
DeAnza High School
Class 1


winner2017_8

Best in Class
El Puente de Unidad
Balboa, Panama
El Cerrito High School
Class 1


winner2017_8

Best in Class
Poseidon’s Pathway
San Francisco, CA, USA
El Cerrito High School
Class 2


winner2017_8

Best in Class
Golden Warrior
San Francisco, CA, USA
Hilltop Pregnant Minors Program
Class 1


winner2017_8

Best in Class
C.W. Bridge
San Francisco, CA, USA
Hilltop Pregnant Minors Program
Class 2


winner2017_8

Best in Class
Balboa Bridge
Balboa, Panama
Ida B. Wells High School
Class 1


winner2017_8

Best in Class
El Puente Pro Mundo Beneficio
Balboa, Panama
Immaculate Conception Academy
Class 1


winner2017_8

Best in Class
BOB – Bridge on the Bay
San Francisco, CA, USA
Independence High School
Class 1


winner2017_8

Best in Class
Bay City Bridge
San Francisco, CA, USA
John O’Connell High School
Class 1


winner2017_11

People’s Choice Award
Mariposa
Balboa, Panama
Abraham Lincoln High School
Class 1


 

2017 Judges

A diverse panel of expert architects, artists and engineers provided a broad array of viewpoints this year:

Marguerite Bello, Bello & Associates Structural Engineers
Jorge Burbano, Ratcliff Architects
Steve Cetrone, Oliver & Company
Dick Dreyer, Holmes Structures
Rupa Garai, Skidmore, Owings & Merrill
Will Kotterman, GoodData
Kelley Lemon, Ratcliff Architects
Clifton Neff, Klewit Engineering Group, Inc.
Nicholas Sitar, Professor, UC Berkeley

 

2017 School Teams

A total of 82 teams from fourteen high school classes in San Francisco, the East Bay and Peninsula participated in this year’s SIP. Each school held its own preliminary competition  to select the top  bridges in each class to participate in the Bridge Showcase and Awards Event.

Congratulations to all of the students who completed EAA’s 10-week enrichment program.


ABRAHAM LINCOLN HIGH SCHOOL

Teacher: Karen Melander

Student Teams: – Class 1:
The Panamanian Panel – Carlo Malig, Josef Van Dogen, Castalia Chiu, Amy Chen
Oblique – Sam Clay, Nick Walker, Sam Piechota, Danny Zhou
Mariposa – Tara Lucas, Sophia Hosmer-Huges, Chandarany Prak-Austin, Ruby Okamura
Dos Caras – Samantha Hua, Kendra Dwyer, Sydney Tom, Francesca Ng
Derivación – Ashton Li, Ashley Guan, Jane Kim, Joseph Serabia
The Great Bridge of Panama – Aleck Wu, Mason Tran, Kyle Yee
Illenis Bridge – Dennis Li, Alec Lam, Ivan Villareal
The Spiral – Phillip Nguyen, Jordan Lam, Joshua Lee, Jonas Francovich


Student Teams: – Class 2:
Gran Puente de Flujo – Jasmine Tse, Vicky Zhang, Stephanie Wong
Ripple – Darren Sun, Brian Chu, Jed Valieka, Ethan Fong
Shooting Stars – Reina Cheung, Samantha Fu, Jenna Chui, Melanie Fong
Flow – Matthew Hutchinson, Lucas Dong, Hansen Yu
Bridge of the World – Francisco Ella-Benfield, Alex Lowe, Nathan Gee, Lawrence Wong
Santana – Katinka Kieliger, Shanai Simmons, Esmerelda Barrios, Quinn Vamosi
S.A.M. – Kalani Young, Georgia Payne, Kayla Li, Medeleine Rogers
Universal Bridge – Jonathan Wan, William Otani, Tyler Aguallo, Josh Nghiem
Double Bridge – Jackson Laymon, Owen Creed, Nick Pusateri


CARLMONT HIGH SCHOOL

Teacher: Veronica Heintz

Student Teams:
Warriors Bridge – David Vondran, Jack McMillen, Taylor Martinez
El Puente de Mama – Owen Huang, Matthew Moyer, Matthew Irwin
Plan B Bridge – Jake Papapietro, Sandar Quelle, Lucas Shelton
The Millennium Bridge – Gregory Lau, Spencer Enriquez, Leo McBride, Liam Jocson
Banana Boat Bridge – Daniel Wehara, Jonathan Li, Ethan Wong
The Panama Bridge – Kian Mozayani, Campbell Soutter, Hayden Clark
Puente de Beneficios – Paul Bastaki, Alexa Bayangos, Adrienne Chin
Sterculia Bridge – Enzo Llorach, Emily Wong, Jason Kuhn
Super Star Bridge – Conner Jeung Wesoloski, Riley Somers, Masa Matsushima
I-Trusst You – Elijah Brenman, Diego Ronderos, Steffan Forester
Nacho Bridge – Emma Morimoto, Jessica Ma, Jillian Yong
Warriors Bridge – Alec Narkizian, Dylan Yanovsky, River Manochio
Talcott Bridge – Ben Schnapp, Tania Abbaszadeh, Connor Juliano


DE ANZA HIGH SCHOOL

Teacher: Taylor Doty

Student Teams:
AARK Bridge – Angel Lule, Alexandra Cavenecia, Raudel Wilson, Kevin Castaneda
The Golden Apple – Ryan Reddy, Xochitl Sandhu, Carlos Rico, Bisma Salim
Panama Puente – Arianna Gallegos, Nick Guardado, Kiranjeet Kaur, Mosese Tafuna
KOA Bridge – Tamia McDonald, Alyssa Henry, Jaya Sessions, Carlos Ramirez, Diego Rivera
Golden State Bridge – Alisa Dempsey, Bailey Dodd, Raymundo Martinez, Sanit Bakshi, Desmond Salguera
Supreme Bridge – Daniel Martinez, Ram Francis, Sadiah Muhammad, Lyna Saechao


EL CERRITO HIGH SCHOOL

Teacher: Linda O’Connor

Student Teams – Class 1:
SCEAM – Suzanna Keystone, Chloe Moody, Ella Fullmer, Austin Valera, Marquis Jones
Knope Gardens – Kaliah Anjaria Taylor, Robin Cohen, Adrian Corpus, Shobit Singh
Balboa Arch – Daniel Duque, James Kirchgassner, Reggie Harkins, Mohamed Senussi, Matthew Garrison
Harvey Milk Bridge – Camila Morales Jimenez, Alexandra Nava, Stephanie Gutierrez, John Ly, Erika Pe
Pananama Bridge – Dana Yamauchi, Keara Bailey, Isabel Reyes, Katrina Ireland, Katy Miyamori
El Puente de Unidad – Ana Landaverde Portillo, Victoria Navarro, Evan Garrison, Toby Privette, Connor Robertson, Justin Doi
Railroad Walkway – Hannah Valdez, Hannah Langbehn, Summer Fenk, Mahogany Lee, Julia Phalen, Nora Gest


Student Teams – Class 2:
El Puente Para Terminar Todos Los Puentes – Khaliun Cindy Khantushig, Aidan Ferguson, Mario Nelligan, Omar Uribe Garrido, Maggy Etchison, Yessica Gonzalez
L.E.G.S. – Lila Zuckerman, Elias Holmquist, Gregory Singleton, Sydney Nobles
Viva La Panama – Lina Wong, Pooja Sandhu, Huong Katherine Phan, Tenzin Choezin, Amanda Rocha
Franklin Mieuli – Brianna Robinson, Paulina Romo, Madeleine Bonilla, Jaron Harris, Qari Durham
Poseidon’s Pathway – Allen Tam, Yasin Benhaddou, Cameron Grant, Helen Gilbert-Snyder, Mahi Taban, Ellie Yura


HILLTOP PREGNANT MINORS PROGRAM

Teacher: Joseph Alter

Student Teams – Class 1:
Golden Warrior – Mary Carmen Guzman, Luisa Flores, Luz Aranda Jimenez, Wendi Rodriguez
Faith – Arely Cocom, Dayunna Seymour, Jessica Infante, Rosa Gallo
Morado – Carolina Orozco, Danyell Henderson, Arian Teleb
Heart of San Francisco – Lizeth De Jesus Alonso, Daisy Rodriguez, Fatima Vasquez Ramirez


Student Teams – Class 2:
C.W. Bridge – Jacqueline Duran Valle, Guadalupe Flores Platero, Lizet Gonzalez, Serena Cisneros
El Puente Panama – Lyka Manlangit, Liceny Zapata, Paola Julia Velasquez, Kiana Carmack


IDA B. WELLS HIGH SCHOOL

Teacher: Heidi Languis & David Stephens

Student Teams:
The Great Golden Arch – Justin Donaire, Seth Duran, Antonio San Miguel, Kevin Torres
Warrior – Julius Allen, Gabriela Barrera Lopez, Israel Benavides, Nicole Faletusi
Balboa Bridge – Jasper Bonifacio, Thomas Carvalho, Manuel Cervantes, Johan Omelas, Marivel Sanchez
The View – Barbara De Souza Lhamas, Jamie Diaz Amaya, Jasmine Fuller
The Blade – Raheem Lewis, Benito Regla, Armani Roeun


IMMACULATE CONCEPTION ACADEMY

Teacher: Kartika Nand

Student Teams:
Pro Mundi Beneficio (For the Benefit of the World) – 
Priscilla Salto-Santos, Ayanna Sawyer, Richelle Mathews, Lovilyn Salgado
Golden State Bridge – Marianne Hurst, Daniela Tremillo, Delilah Guardado, Diana Campos
Hyphy Bridge – Diana Perez, Emily Flores, Catherine Hernandez, Mayra Perez, Sherlyn Villavicencio
La Manapa (The Man) – Reyna Ortiz-Serrano, Alison Mayoral-Ochoa, Priscilla Cosmas, Ariana Ampie
GSW Bridge – Sofia Contreras, Alex Caesar, Miquela Lara, Olivia Caceres, Lollina Tie’Tie
Candlestick Bridge – Saida Velasquez, Zajanae Carr, Daniela Rojas, Vanessa Reyes, Jennifer Ratti


INDEPENDENCE HIGH SCHOOL

Teacher: Amy Robinson

Student Teams:
RANK 1 – Rolando Ajpop, Arianna Souse, Nileita Cherkashyn, Kayla Cranshaw-Craig
Pacific Gate – Yasmin Palacios, Ezra Lux, D’Asianae Johnson
The Green Arch – Celeste Canchola, Christopher Sanchez, Alize Hackett, Kadayjha Gaines, Chris Redd
BOB – Bridge on the Bay – Isaiah Brown, Kassandra Davis, Rachel Brown, Cole Scott


JOHN O’CONNELL HIGH SCHOOL

Teacher: Jamie Dowd

Student Teams:
The Trans Pacific – Aisha Dowlin-Ransom, Jah’irie Batiste, Khrystina Erving-Martinez, Mymy Hood, Rashaad Simpson-White, Rubin Ellis
The Golden Harpy – Allison Quach, Gina Forte, Marcela Rincan, Olivia Clarke, Pearl Vermilyea, Reyna Boykins, Sophia Koehler
El Puente – Axel Briceno, Darion Winston, Giovon Marquez, Lelis Cruz, Michael Castro-Lopez
Bay City Bridge – Aniyah Benton, Aniyah Norman, Arturo Perez Flores, Francisco Berrios, Manny Galdamez, Mark Ballingit, Piet Verbeck


NEA COMMUNITY LEARNING CENTER

Teacher: Daniel Pasker

Student Teams:
San Ganar – Shino Kawazu, Cooper Butler-Brown, Tairen Parker, Tailah Afrae
SF Wave – Kiani Laigo, Jessica Mei, Maraena Spencer-Yochelson, Aidan Hollmann
The Bellatorum Bridge – Yoseline Lopez, Julia McCormick, Adam Sanchez, Thomas Kelly, Isaiah Harris
El Porton del Pacifico – Ryan Finer, Siddiqa Nisar, Sierra Caoili, Luis Razon


OAKLAND SCHOOL FOR THE ARTS

Teacher: Jessica Watts & Julie Humphrey

Student Teams:
Pacific Gate Bridge – Evan Streshinsky, Sarah Isen, Lena Costeles-Downey
Warriors Walkway – Liam Paull, David Pyle, Serena Reynolds
Chuaqui Bridge – Hanna Rose, Shorl Brest Van Kempen, Lucia Chuaqui-Schmida
Puente de Vida – Connor Kay, Achintya Pandey, Zeke Gerwein
Warrior’s Path – Alisa Ellingberg, Paul Adan, Keegan Pfeiffer

“The EAA program engages and challenges students; it is critical for the future that today’s younger generation be able to problem solve in a creative manner.”

Teacher

 

YouTube Preview Image

 

youtube Like Us at Facebook       |       youtube Visit our YouTube Channel

Home | Award Event | Key Supporters | Contact | Member Area

©2016 EAA. All Rights Reserved.

Wordpress Themes