slides20195

slides20195

slides20194

slides20194

slides20199

slides20199

slides20192

slides20192

slides20197

slides20197

slides20193

slides20193

slides20198

slides20198

slides2019

slides2019

slides2019Judges

slides2019Judges

2019 Student Impact Project Bridge Showcase & Awards Event

EAA’s 2019 Bridge Showcase & Awards Event was held on Saturday, April 27 at the PG&E Auditorium in San Francisco, marking the 19th straight Student Impact Project with exceptional participation by students, volunteer engineers, teachers and dedicated donors.

Participating high school students spent nine weeks developing bridge designs for a new traffic bridge over the Knik Arm in Anchorage, Alaska, OR for the replacement bridge in Maui, Hawaii.

In-School Program

Over 400 students from high schools in the Bay Area participated in EAA’s in-class program. Over 20 Bay Area firms provided dozens of volunteer structural engineers and architects to teach the weekly curriculum.

Event Highlights

The Founder’s Award was presented to four bridges displaying exceptional creativity and awarded to the winning teams by EAA Founder Ashraf Habibullah.

Winning Teams

Every student on a winning team received a trophy. The awards and the program were made possible by the generous support of our donors.

 

winner2017_0

1st Place, Best in Show
Ke Alahaka l’a
Hawaii
Abraham Lincoln High School
Class 2


winner2017_0

1st Place
Kitar Bridge
Alaska
Abraham Lincoln High School
Class 1


winner2017_0

2nd Place
Big Dipper Bridge
Alaska
San Francisco Hilltop High School
Class 1


winner2017_0

2nd Place
Boat Bridge
Hawaii
Abraham Lincoln High School
Class 2


winner2017_0

3rd Place
Beluga Bridge
Alaska
New Technology High School
Class 1


winner2017_0

3rd Place
Ho’Oku’l
Hawaii
El Cerrito High School
Class 1


winner2017_0

Founder’s Award #1
The Voyager Bridge
Hawaii
Abraham Lincoln High School
Class 2


winner2017_0

Founder’s Award #2
Un-bear-ably Grrr-eat
Alaska
Sacred Heart Cathedral Preparatory
Class 1


winner2017_0

Founder’s Award #3
Alaskan Stamm Bridge
Alaska
El Cerrito High School
Class 1


winner2017_0

Founder’s Award #4
Blue Angel
Alaska
Ida B Wells High School
Class 1


winner2017_0

President’s Award
Aloha Bridge
Hawaii
San Francisco Hilltop High School
Class 1


winner2017_0

Nancy Bonneville Communications Award
Gateway
Alaska
El Cerrito High School
Class 2


winner2017_0

Best in Class
Midnight Sun Bridge
Alaska
Carlmont High School
Class 2


winner2017_0

Best in Class
Hot Roderick
Alaska
Oakland School for the Arts
Class 1


winner2017_0

Best in Class
Kirkman Bridge
Alaska
Pinole Valley High School
Class 1


winner2017_0

Best in Class
The Will Bridge
Alaska
Nea Community Learning Center
Class 1


winner2017_0

Best in Class
The Tide Pod
Hawaii
Ruth Asawa School of the Arts
Class 1


winner2017_0

Best in Class
Oogway
Hawaii
Carlmont High School
Class 1


winner2017_0

Best in Class
T-Pose
Hawaii
Ida B Wells High School
Class 1


winner2017_0

Best in Class
Palms (Big Kahali)
Hawaii
Alhambra High School
Class 1


winner2017_0

People’s Choice Award
The Rainbow Bridge
Hawaii
Sacred Heart Cathedral Preparatory
Class 1


 

2019 Judges

A diverse panel of expert architects, artists and engineers provided a broad array of viewpoints this year:

Bryan Alcorn, David Baker Architects
Robert Becker, Robert Becker Architectural Visuals
Matthew DeJong, UC Berkeley
Katy Taylor Ford, Ratcliff Architects
Rupa Garai, Skidmore, Owings & Merrill
Adrian Ku, Tipping Structural Engineers
Teresa Onoda, OnodaArt
Roger Parra, Degenkolb Engineers
Tom Frisher, CDM Smith
Laura Whitehurst, Holmes Consulting
Brian Olson, Allana, Buick & Bers
Steve Cetrone, Oliver & Company
Mark Van Velzen, Oliver & Company

 

2019 School Teams

Over 90 teams from 15 high school classes in San Francisco, the East Bay, Napa Valley and Peninsula participated in this year’s SIP. Each school held its own preliminary competition to select the top bridges in each class to participate in the Bridge Showcase & Awards Event.

Congratulations to all of the students who completed EAA’s 10-week enrichment program.


ABRAHAM LINCOLN HIGH SCHOOL

Teacher: Karen Melander

Student Teams: Class 1
Mauna Bridge (H): Sergio Almonte, Dalon Li, Isaiah Mitchell, Conrad Somogyi
Kitar Bridge (A): Celeste Delucchi, Elly Fan, Sunnie Lee, Queenie Wu
Bering Bridge (A): Patrick Cao, Joshua Chew, Christopher Ku, Sean McCarthy
Boat Bridge (H): Nathan Chan, Dean Chang, Quincy Loyola, Alex Tan
Yega Bridge (A): Xara Alexander, Danielle Chan, Jodi Jang, Courtney Langdon
Aloha Bridge (H): Ashley Chan, Katelyn Chan, Jayden Kwong, Jonas Li
Knik Arm Bridge (A): Emma Chu, Kira Chu, Jade Hitch, Mia Antonio
Nalu (H): Joshua Chan, Alexander Dunn, Giovanni Hernandez, Vincent Ngo


Student Teams: Class 2
Sail Away (H): Engie Ho, Valerie Cheung, Nicole Leo, Chloe Tom
Ke Alaahaka I’a (H): Anais Jeday, Ivan Lam, Carina Lee, Shelby Liles
Dena’ina (H): Chloe Twu, Fiona Hosmer-Hughes, Audrey Lin, Joanne Huang
The Voyager (H): Shoka Omi, Simone Parker, Lindsay Kim, Megan Otani
Knik Arm Bridge (A): Liam Hargis-Bullen, Johnny Nguyen, Oscar Tan, Harry Xu
Winter’s Gate (A): Angel Chavez, Jackson Hitz, Michael Li, Tidus Li
Canoe Ke Kuma (H): Stephanie Pan, Sabrina Siharath, Karen Wu, Billie Zeng
Woodrow Wilson Bridge (A): Lucas Roth, Sujal Salikya, Nicholas Toohey, Luke Zepponi


Alhambra High School

Teacher: Dean Walker

Student Teams:
Supercalifragilisticexpialidous (A): Jake Laughlin, Jorge Serna, Chance McDowel, Justin Endonila
Gertie’s Galloper (H): Andrew Costa, Thomas Jackson, Michael Cain, Sam Skinner, Victoria Villanueva
The Dingus (A): Travis Andrews, Nick Lyon, Eva Bayliss, Mercedes Bernhus
Passage Bridge (A): Emanual Goodlow, Mila Orejela, Carlie Dine, Rosen Kumar
Tsunami Bridge (H): Andres Alvarez, Ethan Karlin, Kacie Marshall, Logan Morales, Bryanna Dawson, Cody Niven
Alaska Bridge (A): Justin Del Rosario, Sebastian OLoughlin, A.J. Murillo, Dustin Flores, Patrick White, Jayce LeonisCox
Good Bridge (H): Jared Endonila, Zachary Perez, Jasmine Dombach, james Mason, Magie Fahy
Aloha (H): Kameron Shipp, Emily Query, Evan Menesini, Austin Macey
Beluga Bridge (A): Giogio Gabriel, Dimitri Marieiro, Carlee Palmer, Aeon Facundo, Devin Nunes, Christian Holland
Clucky McDucky the Whale (A): Jailynn Lozano, Luis Castro


Carlmont High School

Teacher: Alex Wallace
Student Teams: Class 1
Iniki (H): Logan Lapier, Ryan O’Driscoll, Bailey Wong
Lilo and Bridge (H): Trey Chock, Arjun Grewal, Chloe Wen
Nalu (H): Kristine Chan, Theo Korolev, Maya Pachkowski
Oogway (A): Andrey Shapiro, Eric Jackson, Victor Navaro
Amazing Alaskan Skies (A): Ava Bruckner, Angelica Ramirez, Sarah Kwong
The Jade Bridge (A): Ryan Busser, Alessia Caci, Benjamin Ledwith, Juliana Rinaldi
Bridge of Chikara (A): Muaath Nofal, Jeffrey Miller, Elizabeth Prozell
Alas(k)-a-Bridge (A): Ezekiel Licudine, Mike Carlson, Grant Hundsader
Ke Papa He’enalu (H): Justin Pace, Aaron McGlaughlin, Fredy Garcia


Student Teams: Class 2
Alahaka (H): Maxil Ertl, Karan Gaglani, Paul Trembley
The Nalu Bridge (H): Daniel Ramirez, Zack Chen, Max Lee, Max Jacobs
Terra Potem (A): William Mckinney, Dylan Nunes, Tilden Pointer
Mau Loa (H): Alex Cohen, Elias Wilson, Nathan Durrans
The Midnight Sun Bridge (A): Sophia Wakzko, Brandon Dampier, David Talgo
Whale Bridge (A): Justin Sundermeyer, Nathan Chen
Big Blue Beluga Bridge (A): Felix Warner, Nico Franchi, Lucy Gibbs


El Cerrito High School

Teacher: Louise Ollano
Student Teams: Class 1
Zenith Bridge (A): Peter Corti, Evan Bustos, Benjamin Chan, Will Sepe, Jasper Dalton-Recht
Serenity Road (A): Anja Lugn, Malikya Henry, Jet Bristol-Ramsay, Starr Williams, Kaiya Johnson
Maluhia Hele Bridge (H): Alex Gonzalez, Frazier White, Elliott Maroto, Naseem Woods, Alex Young
Alaskan Stamm Bridge (A): Mela Seyoum, Madison Gruber, Sophia Ortiz, Alyssa Villanueva, Taije Davis
Puka Puka (H): Keavash Misaghi, Kanna Gyalpo, Phoenix Mulligan, Gabriel Hernandez, Nick Kershe
Ho’Oku’I(H): Niko Parawan, Jordan White, Sophia Laing, Kaia Fullmer, Matt Abenoja
Aouli Bridge(H): Prasidh Thapa, Mayfin Saechao, Romit Shori, Yeshi Choedon, Fatima Segura


Student Teams: Class 2
Dena’ina Bridge (H): Max Mueller, George Miller, Melody Osterholm, Anna Sipowska, Amelia Meacham
Gateway (A): Carolin Hallock, Layla Souza, Elise Pierce, Emma Wanon, Meelan Shari
Wailele (H): Mia Walchuk, Javaria Khan, Hannah Morse, Rachel Manila
Haleakala Bridge (H): Davidson Do, Liam Crawford, Kirstie Hoac, Tyler Cramer, Lauren Yakushiji
The Anchorage Cover (A): Jaszwan Veal, Jane Yarnell, Issa Palomata, Naomi Turman
Ka Mea Nani Bridge (H): Rosa Portillo, Autumn Sivadd, May Dolan, Litzy Lule
Alaska’s Aurora Arch (A): Naomi Furuya, Johnny
Hui, Nate Binckley,
Kaylee Wong


Ida B. Wells High School

Teachers: Heidi Langius, David Stephens

Student Teams: Class 1
T Pose Bridge (H): Matteo Daniele, Elias Nicolas, Calvin Silva
Anchorage Point Mackenzie (A), Keishon Carthen, Yoel Hadgu, Anh Nguyen
Keao (H): Marvin Jaco Casteneda, Louis Liu, Carlos Ortiz
Blue Drip (H): Josephina Luarte, Kevin Valenzuela,
Nick Arm (A): Jered Briceno Ramirez, Darius Brown, James Wilson
Blue Angel (H): Ahmedia Fuller


Nea Community Learning Center

Teacher: Heather Dutton

Student Teams: Class 1
Senioritis (A): Antonio Rosas, Alexandria Merino, Jaryzelle Pagud
Cocoluu (H): Tytus Witt, Jonathan Kelly, Mohammed Mohamed, Eric Du
Will Bridge (A): Gabbie Baquiran, Guillermo de la Cal Hacar, Seth Cooper, Jasmine Liu, William Norboe
Alelu Bridge (H): Crystal Trinh, Jiaxin Zhang, Duc Nguyen, Troy Sidlo
Nani Lanakila (H), Manar Mohamed, Lindsey Lastimosa, Alicia Peterson, Jamal Briant


New Technology High School

Teacher: Angelene Warnock

Student Teams: Class 1
Knikolas Chrome Bridge (A): Kaden Cameron, Lluvia Garcia Torres, Jackie Vega, Andrew Wongpisethkul, Josephine Wallace
Koa Bridge (H): Nicole Link, Aiden Waters, Luis Reyes, Amelia Marceau
Infinity Arch (H): Peter Murray, Dylan Cowell, Charlie Brooks, Ethan Foerder
Pontem (A): Bradley Hutchings, Austen Gugenheim, Skylar Johnson, Nicholas Moberg
Beluga Bridge (A): Nicholas Sando, Federico Nitti, Mackenzie Cole, Juliett Murphy
Ka i’a Ke’oke’o (H):
Morgan Warnock, Arthur Wallis, Nicole Pickett, Diana Solorio, Paloma Wood-Assemian


Oakland School for the Arts

Teacher: Andre Sisneros

Student Teams: Class 1
Serenity (H), Riley Gowan, Isabella Calderon, Dina Fukunaga, Annakari Hoyer Neilson, Kate Sotelo
Hot Roderick (A): Lisa Max, Ben Miller, Fusako Chapman, Rei Matsuno
Alexandria (A): Genesis Chambers, Timothy Mah, Edgar Duchesneau, Jemaya Harris, Dejon Erving
Ohana (H): Maya Nunez, Labradford Seymore, William Natividad, Lizette Navarro


Pinole Valley High School

Teacher: Angela Johnson

Student Teams: Class 1
Heritage Bridge (A): Caleb Spakousky, Michael Aeschbacher, Deven Irwin, Jeremy Painter
Kirkman Bridge (A): Christopher Gauthier, Fernando Dueñas, Cory Tran, Ryan Patrick
Lanai Bridge (H): Joshua Hernandez, Keven Mezquita, Erick Plasencina
Twin Blue Arches (A): Corey Williams, Jason Hua, Fernando Garibay
The Ray (H): Desiree Hernandez, Lizet Martinez


Ruth Asawa School of the Arts

Teacher: Dave Kesler

Student Teams: Class 1
Tide Pod (H): Armon Taylor, Jude Fox, Soren Elkin
UWU Cwossing (H): Evan Watarai, Miguel Nava, Isaiah Rothschild
Imaginal Cells (H): Clarissa Jocelyn, Sofia Regenbogen, Zara Al-Badeh
Igneous (H): Taj Cassartelli, Kate Mottola, Rory Kustner
Green Island (H): Julian Glaser, Olivia Ibaseetta, Sakura Martin, Mackenzie Manolo, Jake Lipsett


Sacred Heart Cathedral Preparatory

Teacher: Joe Murphy

Student Teams: Class 1
KACS Bridge (H): Silas Bahlibi, Cameron Chao, Aidan Taclas, Kai Hinoki
The Rainbow Bridge (H), Capen Ades, Fiona Gard
Volute Viaduct Bridge (A), John Collins, Thomas Murphy, Pascal Reich, Tyler Kuwada
The Arm (A): Cooper Anderson, Liam Hansbury, Matthew Tsang
The Un-bear-ably Grr-eat Bridge (A): Jaena Almario, Adrienne La, Chloe Lau
Anchorbridge (A): Maya Kuo, Kristen Ng, Anna Vargas
Nā Mea Kani Bridge (H): Christopher Chapman, Thomas Vignos, Timothy Nemchuk
Ke Alahaka Nani Bridge (H): Matthew Grigoryan, Liam Strachan
Balto Bridge (A): Elisabeth Walters, Hailey Woo
Nalu Bridge (H): Delila Bertelsen, Sarah Chan, Gabrielle McMillan, Christina Ohmura


San Francisco Hilltop High School

Teachers: Joseph Alter, Peter Lu

Student Teams: Class 1
Aloha Bridge (H): Ashley Linarez, Reem Hussain, Kenia Medina, Jethy Diolas, Samantha Thibeaux
Big Dipper Bridge (A): Carolina Orozco, Diana Tziu, Isabel Cervantes
Diamond Bridge (A), Allison Patoja, Angela Amaya Hernandez, Norma Herrera, Lisbeth Paz, Paola Cifuentes Hernandez
Moana Bridge (H): Kimberly Jimenez, Monze Delgado, Anahi Lopez, Danyell Henderson

“The EAA program engages and challenges students; it is critical for the future that today’s younger generation be able to problem solve in a creative manner.”

Teacher


 

Click here to see highlights from the 2019 Awards Event and the presentation to the Best in Show winner!


 

Click here to see three winning teams on stage with their oral presentations.

 

youtube Like Us at Facebook       |       youtube Visit our YouTube Channel

Home | Awards Event | Key Supporters | Contact | Member Area

©2018 EAA. All Rights Reserved.

Wordpress Themes